+90 216 622 33 33

Sosyal Medyada Biz}

Spor Okulları Kayıtlarımız Devam Ediyor
Türkiye'nin en iyi Spor Okulları arasında yer alan Spor Okullarımızın Ücretsiz Kayıtları devam ediyor.
TÜMÜNÜ GÖR

TÜRKİYE’DE BİR İLK! SPORCU PERFORMANS LABORATUVARI SANCAKTEPE’DE AÇILDI

Sancaktepe Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan  “Sporcu Performans Laboratuvarı” Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Sancaktepe Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 15 Temmuz Stadyumu ve Sporcu Performans Laboratuvarının açılışı yapıldı. Açılış törenine; Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Milli Güreşçi Hamza Yerlikaya ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış sonrası, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte, Sporcu Performans Laboratuvarını gezdi. Laboratuvarda yapılan hizmetlere ilişkin yetkililerden bilgi alan Bakan Osman Aşkın Bak, refleks ölçüm cihazıyla refleks ölçümü yaptı. Başarılı performans sergileyen Bak, salondakilerden alkış aldı.

“Ölçemediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz”

Bakan Osman Aşkın Bak açılışta yaptığı konuşmada, “Burada sporcunun hangi branşa yönlendirileceği konusunda bilgiler elde edilecek, ölçmediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz. Yani bir sporcunun kapasitesi kendi ciğerlerine giden hava, karnında taşıdığı oksijen miktarı gibi kaslarının hangi spor için uygun olduğu görülecek. Atletizme mi uygun, basketbola mı uygun bunları belirleyeceğimiz bir tesis. Sporun tabana yayılması konusunda yapılan adımlar çok önemli.

Yerel yönetimler olarak değerli Belediye Başkanımız bugün örnek bir davranış sergiliyor. Ben bu tesislerin ülkemize ve gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“Sancaktepe’den yetişen çocuklarımız dünya ve olimpiyat şampiyonu olacaklar”

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “Burada bugün Türkiye’de ilk olacak Sporcu Performans Laboratuvarı’nın açılışını yapacağız. 13 farklı ünite var, bu 13 farklı ünitede küçük ve genç yaşlardaki çocuklarımızın tüm tıbbi fiziksel ölçümlerini gerçekleştireceğiz. Kemik ağırlığından, kas ölçülerine, ilik ölçümlerinden boy ölçümüne kadar atletik yapıda mı diye bakacağız. Çocuktan güreşçi mi olur yoksa basketçi mi olur, futbolcu mu olur atlet mi olur veya bu gencin yapısı uzun vadede spor yapmaya uygun mu değil mi bunun testini yapacağız. Bu testlerden sonra gençlerimizi yapısına göre ilgili branşlara yönlendireceğiz. Biz bugün burada kurmuş olduğumuz tesis ile inanıyoruz ki, uzun yıllar sonra Sancaktepe’den yetişen çocuklarımız dünya ve olimpiyat şampiyonu olacaklar” ifadelerini kullandı.

Çocuklar, fiziksel uygunluklarına göre branşlara yönlendirilecek

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan proje 4 aşamalı olup 7-11 yaş arasındaki çocukların fiziksel uygunluklarına göre branşlara yönlendirilmesi ve antrenmanın bireysellik özelliğine göre uygun olan en doğru antrenmanı yapabilmeleri için laboratuvar ortamında ve spor alanlarında testler yapılacak. Sonrasında ise genç sporcu adayları uygun görüldükleri branşa yönlendirilerek sporda başarı sağlanacak.

 

1 (Copy) 2. (Copy) 2.a (Copy) 2.b (Copy) 3 (Copy) 4 (Copy) 5 (Copy) 6 (Copy) 7 (Copy) 8 (Copy) 9 (Copy) 10 (Copy) 11 (Copy) 12 (Copy) 13 (Copy)

22 Ocak 2018
452 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN